KIRKLARELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Özel Çocuklara Özel Materyaller"

İl Milli Eğitim Müdür V. Cahit AKIN 06 Şubat 2019 tarihinde gönderilmiş olan "Özel Çocuklara Özel Materyaller" tırını 07 Şubat 2019 tarihinde Özgürlük ve Demokrasi Meydanında karşıladı.
"Özel Çocuklara Özel Materyaller"

             İl Milli Eğitim Müdür V. Cahit AKIN ve müdürlüğümüz Şube Müdürleri 06 Şubat 2019 tarihinde Sayın Emine ERDOĞAN Hanımefendi’nin himayelerinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilmiş olan tanıtım faaliyeti ile gönderilmiş "Özel Çocuklara Özel Materyaller" tırını 07 Şubat 2019 tarihinde karşıladı.

             Özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler için eğitim-öğretim sürecinde materyal kullanılması, öğrencileri görsel, işitsel ve dokunsal açıdan desteklemekte, öğretimi yapılan konuların somutlaştırılmasını sağlamaktadır. Bu nedenle eğitim materyali, özel eğitim alanın olmazsa olmaz bir parçasıdır. Engelli bireylerin hak ettikleri yaşam düzeylerine ulaşabilmeleri ve bunu sağlayacak nitelikte eğitim imkânlarından yararlanabilmeleri adına Bakanlığımızca pek çok çalışma yürütülmektedir. Bunlardan biri de özel eğitim alanında materyal geliştirme çalışmalarıdır. Genel Müdürlüğümüzce “Özel Çocuklara Özel Materyaller ” düşüncesiyle yola çıkarak özel öğrencilerimize yönelik materyal üretimini gerçekleştirmek amacıyla 2018 yılında bir çalışma başlatılmıştır. 

             Ülkemizde normal gelişim gösteren öğrencilerin eğitim gördüğü okullarımız bünyesinde açılan; hafif ve orta-ağır düzeyde zihinsel yetersizliği ve otizmi olan bireylere yönelik hizmet veren özel eğitim sınıfları ile özel eğitim okullarında eğitim alan özel çocuklarımız için materyaller üretilmiştir. Bu materyaller; okuma yazma, matematik, bilişsel beceriler, öz bakım, günlük yaşam, toplumsal uyum, sosyal iletişim vb. alanlarındaki becerilerin kazandırılmasına yönelik hazırlanmıştır.Üç ayrı üretim yerinde üretim çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Söz konusu üretim yerlerine Bakanlığımız bütçesinden ücret ödenerek hizmet alınmıştır. Özel öğrencilere özel materyaller üretilmesine yönelik olan bu çalışma özel eğitim alanında bir ilk olma niteliği taşımaktadır.

            Öğrencilerimizin öğrenme ve üretme süreçlerini zenginleştirmeyi hedeflediğimiz bu çalışmada, alanda en çok ihtiyaç duyulan materyaller temel alınmıştır. Üretilen bu materyallerin tasarımları Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nce yapılmıştır. 100 farklı çeşit olmak üzere toplamda 143.000 materyal seti hazırlanmıştır.Üretilen bu materyaller 50 tırı kapsamakta olup 81 vilayetimizde öğrenim gören özel çocuklarımızın okullarına gönderilecektir. İlimize bu materyallerden 29 koli tahsis edilmiştir. İlimize 07/02/2019 günü materyallerin bulunduğu tır ulaşmıştır.

07-02-201907-02-201907-02-201907-02-201907-02-201907-02-2019

 

 

Kocahıdır Mh. Paşaçeşme Cd. No1 Merkez/Kırklareli - 288 214 10 74 288 214 20 21

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.