KIRKLARELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlimiz Mesleki Eğitim Merkezleri, Ustalık Belgesi Olanlara Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Diploması Verdi.

İlimiz Mesleki Eğitim Merkezleri, Ustalık Belgesi Olanlara Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Diploması Verdi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemenin ardından Kırklareli ilimizde bu yıl ilk defa 53 usta , telafi programını tamamlayarak "Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Diploması" imkanına kavuştu. Bakanlığın mesleki eğitimi güçlendirmek amacıyla yaptığı düzenlemelerden biri de mesleki eğitim merkezi mezunlarının lise diploması alabilmeleri için esnek yapının kurulması oldu.

3308 sayılı  Mesleki Eğitim Kanunu'nun yayımlandığı 19 Haziran 1986' dan bu yana kalfalık, ustalık ve usta öğretici belgeleri verilen mesleki eğitim merkezlerimizde, önceki yıllarda kalfalık ve ustalık belgesi almış olanların da fark derslerini tamamlayıp "Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Diploması" alabilmeleri için 2020-2021 eğitim öğretim yılında bakanlığımız tarafından telafi eğitimi programı başlatıldı. Daha önce kalfalık ve ustalık mezunu olan vatandaşlarımız, telafi eğitimi programına kayıt yaptırdı. Bunlardan eğitimini tamamlayan 53 kişi, mesleki eğitim merkezlerinde ilk defa düzenlenen Telafi Programı Eğitimlerini tamamladıktan sonra 2 Temmuz 2021 itibarıyla "Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi" mezunu oldu. Her yaştan çok sayıda ustamızın Meslek Lisesi diplomaları ile üniversiteye girebilmelerinin de önü açılmış oldu.

KOCAHIDIR MAHALLESİ PAŞA ÇEŞME CAD. BLOK NO 6 İÇ KAPI NO1 - 288 214 10 74 288 214 20 21

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.