KIRKLARELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Hüseyin KALKAN' ın 21 Mart "Dünya Down Sendromu Farkındalık" Günü Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Hüseyin KALKAN' ın 21 Mart

     Down Sendromlu bireylerin sorunlarına dikkat çekmek ve bu konuda toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla Birleşmiş Milletler tarafından 21 Mart, 'Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü' olarak kabul edilmiştir.

   "Down Sendromu bir hastalık değil, genetik bir farklılıktır." Bir başka deyişle Down Sendromu bir eksiklik değil +1 fazlalıktır. Öyle ki onların diğer insanlardan +1 kromozom fazlalıklarının olması, kalplerindeki sevginin saflığını ve gerçekliğini temsil eder. Bu yüzden de en samimi duygularla sevilmeyi hak ederler. 

    Bakanlığımızca Down Sendromlu evlatlarımızın eğitimde fırsat eşitliğinden faydalanmaları adına birçok çalışmaya imza atılmıştır.  Onlara ve ailelerine yönelik çok sayıda içerik, etkinlik, uygulama ve ders kitapları hazırlanmış; fiziki ortamlarında iyileştirmeler yapılmıştır. Milli Eğitim camiâsı olarak bizler, onların yaşama konusundaki azim ve kararlıklarını desteklemeyi en önemli vazifelerimiz arasında görmekteyiz.

    Bu duygu ve düşüncelerle tüm Down Sendromlu evlatlarımızın gününü kutluyor; onlara aileleriyle birlikte sağlıklı ve huzurlu bir hayat diliyorum.

 

  Hüseyin KALKAN

İl Milli Eğitim Müdürü

Kocahıdır Mh. Paşaçeşme Cd. No1 Merkez/Kırklareli - 288 214 10 74 288 214 20 21

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.