KIRKLARELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Töreni Düzenlendi

2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Töreni Düzenlendi

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ve Milli Eğitim Bakanı Sayın Yusuf TEKİN'in teşrifleriyle İstanbul Atatürk Kültür Merkezinde "2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı" açılış programı düzenlendi. Bu seneki programa tüm il ve ilçe müdürlerinin yanı sıra öğretmen ve öğrencilerin de aralarında yer aldığı geniş bir katılım sağlandı. Yeni eğitim öğretim yılının tüm eğitim öğretim camiasına hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanımız, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Üç aylık yaz tatilinin ardından pazartesi günü öğrencilerimiz okulları ve öğretmenleriyle buluştu. Minik kalpleri okula başlamanın heyecanıyla kıpır kıpır atan yavrularımızın hepsinin tek tek gözlerinden öpüyorum. Kendi evlatlarından ayrı tutmadıkları kıymetli öğrencileriyle kucaklaşan tüm öğretmenlerimize de buradan selam gönderiyorum.

 

Sizlerin şahsında ülkenin 81 vilayetinde ilçelerden köylere kadar, 780 bin kilometrekare vatan toprağının her karışında aşkla çalışan eğitim ordumuzun her bir neferine ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum."

 

"Mesleğini tutkuyla icra eden idealist bir öğretmenin milletimize yaptığı hizmetleri anlatmaya kelimeler kifayet etmez. Rabb'im tüm öğretmenlerimizden razı olsun diyorum. Üzerimde hakkı ve emeği olan saygıdeğer öğretmenlerimi, burada bir kez daha saygıyla anıyor, vefat edenlere Allah'tan rahmet niyaz ediyorum. Yine bu vesileyle Necmettin Yılmaz ve Aybüke Yalçın gibi görevi başında şehit edilen eğitim camiamızın tüm şehitlerini de rahmetle yâd ediyorum. Aynı şekilde 6 Şubat depremlerinde yıkıntıların altında kalarak aramızdan ayrılan öğretmen ve öğrencilerimize Mevla'dan rahmet diliyorum. Türkiye'nin müreffeh yarınları için mücadele ederken bizden koparılan öğretmenlerimizin hiçbirini unutmadık, unutmayacağız. Uğrunda canlarını feda ettikleri değerleri yaşatmaya, yüceltmeye devam edeceğiz."

 

Konuşmasında törenin bir vuslat anı olduğunu ifade eden Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ise sözlerini şöyle sürdürdü: 

 

"Bu vuslat anı, maarif camiamızın irfan ordusu için yalnızca sıradan ya da rutin bir takvim yılının başlangıcını ifade etmemektedir. Aynı zamanda varlığınızda ve önderliğinizde tecessüm ettiğine inandığımız Türkiye Yüzyılı idealini sembolize eden tarihsel bir döneme de karşılık gelmektedir. Cumhuriyetimizin ikinci asrına tekabül eden bu dönem, daha adil ve daha özgür bir dünyanın inşası için talipli olduğumuz büyük medeniyet vizyonumuzun her yönüyle ve tüm hedefleriyle birlikte somutlaşacağı yeni bir ufkun da şafağını temsil etmektedir."

 

20 yıldır devam eden süreçte eğitim ortamlarının fiziksel, bilimsel ve teknolojik altyapı açısından geçmişle mukayese edilemeyecek kadar geliştirildiğini ve çağdaş dünya standartlarını yakaladığını dile getiren Tekin şunları kaydetti:  

 

"Bu gelişmeler, beraberinde Türkiye'nin son çeyrek asrında yaşanan toplumsal dönüşümleri de getirmiştir ki bunlar, cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında Türkiye Yüzyılı'nın başlangıç manifestosu niteliğindedir. Bu manifestonun en önemli çakıl taşlarından birinin de bu ruha uygun, milletimize özgü bir eğitim sistematiği oluşturmak olacaktır. Kendi medeniyet değerlerimiz ekseninde dünyayı daha iyi anlayan ve okuyan güçlü bireylerin kültür, sanat ve teknoloji odaklı gelişimleri üzerine oturan bu yeni sistematik, Türkiye'nin bugün olduğu gibi yarın da ideal mefkûresini tamamlayabilmesi bakımından hayati öneme sahiptir."

 

"Eğitim sistemimizi, yeryüzündeki varoluşumuzun temel gerekçesini ve nihai hedefini oluşturan 'iyi insan' olmanın ve 'kendini tanımanın'  tüm koşullarını içerecek bir özgürleşme süreci olarak yapılandıracağız." diyen Bakan Tekin,  her adımın bu şuurla atılacağını, tüm politikaların paydaşlarla istişare halinde geliştirileceğini söyledi. 

 

Bakan Tekin, 2023-2024 eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını dileyerek destekleri için Cumhurbaşkanı Erdoğan'a şükranlarını sunduğunu ifade etti.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni eğitim öğretim yılının ders zilini çaldı

 

Konuşmaların ardından Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, ilk Türk matbaacısı İbrahim Müteferrika'nın nakşettiği, 12 yılda hazırlanan "Lisanülacem" eserinin orijinal baskısını hediye etti.

 

Programda, Kahramanmaraş merkezli depremlerde Bakanlığın arama kurtarma biriminde görev almış öğretmenlere takdir belgesi verildi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni eğitim öğretim yılının ders zilini Bakan Tekin ve öğrencilerle çaldı.

 

Öğrencilerin konser ve şiir dinletisi sunduğu törene, İl Milli Eğitim Müdürümüz Hilal Liliyar ÖZEFSUN, İlçe Milli Eğitim Müdürlerimiz ve iki öğretmenimiz katıldı.

15-09-202315-09-202315-09-202315-09-202315-09-202315-09-2023

 

 

KOCAHIDIR MAHALLESİ PAŞA ÇEŞME CAD. BLOK NO 6 İÇ KAPI NO1 - 288 214 10 74 288 214 20 21

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.