KIRKLARELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

6 Şubatta Kırklareli' de Okul Öncesi Eğitimde Ücretsiz Öğle Yemeği Uygulaması Başlıyor.

Millî Eğitim Bakanlığı eğitime erişimi artırmak için sosyal politikalarla öğrencileri desteklemek için başlattığı 5 milyon öğrenciye ücretsiz yemek uygulaması ile ilgili ilimizde uygulanacak yol haritasına dair koordinasyon toplantısı yapıldı.
 6 Şubatta Kırklareli' de Okul Öncesi Eğitimde Ücretsiz Öğle Yemeği Uygulaması Başlıyor.

Millî Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin eğitime erişimini artırmak için sosyal politikalarla öğrencileri desteklemeye devam ediyor. Bu kapsamda 1.8 milyon öğrencinin yararlandığı ücretsiz yemek uygulamasının 2022-2023 eğitim öğretim yılının ikinci döneminden itibaren kademeli olarak 5 milyon öğrenciye ulaşması kararı alındı. Bakanlık, şartlı eğitim yardımından öğrenci burslarına, taşımalı eğitimden ücretsiz yemek imkânına, ücretsiz ders kitaplarından yardımcı kaynaklara kadar çok sayıda proje, kararlı bir şekilde uygulanmaya devam ediyor. Bu nedenle taşımalı öğrencilere yönelik sağlanan ücretsiz yemek uygulamasının kapsamı genişletildi. Ücretsiz yemek uygulaması kapsamında 2022-2023 eğitim öğretim yılının ikinci döneminden itibaren anaokulu ve ana sınıfındaki tüm öğrencilere de ücretsiz yemek hizmeti sağlanacak. Bu sayede 81 ilde ücretsiz yemek hizmetinden yararlanan öğrenci sayısı 1,8 milyondan 5 milyona yükselecek. 

Milli Eğitim Bakanlığı'nın kararları doğrultusunda Kırklareli' de uygulama detaylarının ele alınması amacıyla bugün Valimiz Sayın Birol EKİCİ başkanlığında bir toplantı düzenlendi. Toplantıya, İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin KALKAN, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, ilimizdeki temel eğitim ve destek hizmetlerinden sorumlu şube müdürleri ve okul/kurum müdürleri katıldı.

Yapılan hazırlık çalışmalarının gözden geçirildiği toplantıda müdürlüğümüz, ilçelerden gelen veriler doğrultusunda her anaokulu ve ana sınıfına nasıl beslenme verileceğini okul bazlı olarak belirledi. Okul bazlı listeler tüm ilçelerle paylaşılarak ilçelerden son kontrollerin yapılması ve varsa değişiklik önerileri ile ihtiyaçların bildirilmesi istendi.

 

Valimiz Sayın Birol EKİCİ, 6 Şubat 2023 günü okul öncesinde tüm çocuklara beslenme verilmesi konusunda hazırlıkların Valiliğimiz, ilçe millî eğitim müdürlükleri ile okul müdürlüklerince tamamlandığını, ücretsiz beslenme programının sorunsuz bir şekilde uygulanacağını belirtti.

 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kırklareli İl Millî Eğitim Müdürü Hüseyin KALKAN; "Millî Eğitim Bakanlığımızın liderliğinde, öğrencilerimizin eğitime erişimini artırmak ve öğrencilerimizin eğitim öğretimlerini en iyi şartlarda sürdürebilmelerini sağlamak için çalışmalarımızı tüm hızıyla yürütüyoruz. Yarınlarımızın ümidi evlatlarımızı; vatanını ve milletini seven, aklın ve bilimin ışığında millî ve manevi değerlerine sahip çıkan bireyler olarak yetiştirmek üzere özveri ile çalışmalarımızısürdürüyoruz. Ülkemizin evlatlarına eğitim alanında hizmet eden bizler, "Türkiye Yüzyılı Eğitimin Yüzyılı Olacak" bilinciyle çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz." dedi.

 

İlimizde 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı I. yarısında 4.204 öğrencimize günlük ücretsiz yemek verilmiştir. Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda, 06 Şubat 2023 tarihinden itibaren II. döneminin başlamasıyla birlikte 8.352 öğrenciye ücretsiz yemek verilmesi planlanmaktadır.

31-01-202331-01-202331-01-202331-01-202331-01-202331-01-202331-01-202331-01-2023

KOCAHIDIR MAHALLESİ PAŞA ÇEŞME CAD. BLOK NO 6 İÇ KAPI NO1 - 288 214 10 74 288 214 20 21

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.