KIRKLARELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Hüseyin KALKAN' ın 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı İlköğretim Haftası Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Hüseyin KALKAN' ın 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı İlköğretim Haftası Mesajı

İlköğretim haftasının kutlandığı bu günde, Atatürk'ün özlediği çağdaş uygarlık düzeyinin ancak bilgi ile mümkün olacağının bilinciyle 2022-2023 eğitim-öğretim yılına başlıyoruz.

Uzun bir yaz tatilinin ardından, öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve velilerimizle birlikte yeniden eğitim-öğretime başlamanın, ilköğretim haftasını birlikte kutlamanın mutluluğunu ve heyecanını yaşıyoruz.

Bugün ilimiz genelinde okul öncesinde 5.646, ilkokulda 15.835, ortaokulda 14.688 olmak üzere toplam 36.169 öğrencimiz ilköğretime, 15.699 öğrencimiz ortaöğretime olmak üzere toplam 51.868 öğrenci ve 3.256 öğretmen, 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılına başlamıştır.

Herkes tarafından biliniyor ki, eğitim bir toplumun geleceğini belirleyen bir süreç, bir memleket meselesidir.  Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk de "Eğitimdir ki bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk hâlinde yaşatır ya da esaret ve sefalete terk eder." sözüyle eğitimin önemine işaret etmiştir.

Eğitim ve öğretimdeki en önemli hedefimiz; çocuklarımızın yetenek ve ilgilerinin dâhilinde zihinsel, ruhsal ve sosyal gelişimlerine öncülük edip millî, manevi, ahlaki ve evrensel değerlere bağlı bireyler olarak yetiştirmektir.

Sevgili öğrenciler, sizler anne ve babanızın şefkatli kollarından, sizleri anne ve babanız kadar sevecek olan öğretmenlerinizin sıcacık yüreklerine hoş geldiniz. Şunu biliniz ki bizler her zaman sizleri kendinize, ailenize, çevrenize ve ülkemize yararlı birer insan olarak yetiştirmenin gayreti içinde olacağız.

Kıymetli meslektaşlarım, "Öğretmenler! Yeni nesli, cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcileri, sizler yetiştireceksiniz. Ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır. Eserin kıymeti, sizin maharetiniz ve fedakârlığınız derecesiyle orantılı bulunacaktır." sözünden hareketle bundan önce olduğu gibi bundan sonra da öğrencilerimizin yetişmesinde göstereceğiniz fedakârlık ve gayretten hiçbir kuşkumuz yoktur.

Değerli veliler; sizlerle birlikte sürekli iletişim içinde, yarınlarımızı güvenle emanet edeceğimiz çocuklarımızı, Türk Millî Eğitim amaçları doğrultusunda en iyi biçimde yetiştireceğimizden emin olunuz. Şunu biliniz ki, bizlere emanet ettiğiniz en değerli varlığınızın, ağır sorumluluğunu omuzlarımızda ve yüreğimizde hissediyoruz. Öğretmen ve öğrencilerimize şimdiye kadar, verdiğiniz destek ve gösterdiğiniz özveri için teşekkür ediyoruz. Bundan sonra da aynı şekilde destek vereceğinize inancımız tamdır.

Bu duygu ve düşüncelerle 2022-2023 Eğitim Yılı "İlköğretim Haftası" nı kutluyor, tüm eğitim paydaşlarımızın başarılı bir yıl geçirmesini diliyorum.

 

Hüseyin KALKAN

İl Milli Eğitim Müdürü

KOCAHIDIR MAHALLESİ PAŞA ÇEŞME CAD. BLOK NO 6 İÇ KAPI NO1 - 288 214 10 74 288 214 20 21

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.