KIRKLARELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki ve Teknik Eğitime Yönelik Hayata Geçirilen 'Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü' kapsamında, İlimizdeki Meslek Odalarının Başkanlarıyla Toplantı Yapıldı.

Mesleki ve Teknik Eğitime Yönelik Hayata Geçirilen 'Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü' kapsamında, İlimizdeki Meslek Odalarının Başkanlarıyla Toplantı Yapıldı.

Türkiye'de özel sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi arasında mesleki ve teknik eğitime yönelik hayata geçirilen 'Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü' kapsamında, İlimizdeki meslek odalarının başkanlarıyla toplantı yapıldı.

Müdürlüğümüzde gerçekleşen toplantı İl Milli Eğitim Müdürümüz Hüseyin KALKAN; Ticaret Sanayi Odası Başkanı Soner ILIK, Ticaret Borsası Başkan Vekili İsmail ALAYAYLA, Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı İsmail Hakkı ÖZSAN, Mesleki ve Teknik Eğitimden Sorumlu Şube Müdürü Veysi BORA katıldı.

Toplantıda ilimizde proje okulu olarak seçilen Merkez Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde devam eden yatırımlar ve eğitim öğretim ile ilgili diğer konular görüşüldü.

Bakanlığımız tarafından imzalanan "MESLEKİ EĞİTİM İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ" ile ne amaçlanıyor?

MEB ile TOBB arasında imzalanan protokolle, meslek liseliler TOBB koordinasyonunda, genişletilmiş staj ve uygulamalı eğitim imkanlarıyla ortak eğitim modelinin avantajlarından faydalanacak.

TOBB ve bağlı oda ve borsalar tarafından okullarda "AR-GE ve Tasarım-Beceri Atölyeleri" kurulacak. Başarılı öğrencilere burs verilecek. Öğrencilere, TOBB'a bağlı oda ve borsalara üye işyerlerinde staj ve iş imkanı sağlanacak.

İllerde, MEB teşkilatı ve TOBB'a bağlı oda/borsalar tarafından Protokol Yürütme Kurulu (PYK) oluşturuldu. PYK, yerelde sanayinin ve insan kaynağının ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, okul yönetimlerini ve müfredatı şekillendirecek çalışmalar yapacak. İlimizde oluşturulan PYK bu bağlamda çalışmalarına devam ediyor.

Proje ile öğrenciler bilimi, tekniği ve pratiği öğrenecek, mezun olduğunda hızla iş hayatına entegre olacak.

 

KOCAHIDIR MAHALLESİ PAŞA ÇEŞME CAD. BLOK NO 6 İÇ KAPI NO1 - 288 214 10 74 288 214 20 21

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.