KIRKLARELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TRT EBA TV Okuyorum Yazıyorum Kuşağı Ekibi Canlı Yayın Konuğumuz Oluyor

TRT EBA TV Okuyorum Yazıyorum Ekibi Youtube Kanalımızda 05.10.2020 saat 20.30'da  Öğretmen, Veli ve Öğrencilerle Buluşuyor.
TRT EBA TV Okuyorum Yazıyorum Kuşağı Ekibi Canlı Yayın Konuğumuz Oluyor

 

"Okuyorum-Yazıyorum" program içeriği tümüyle 2023 Eğitim Vizyonunda belirtilen bireyi merkezi alan, çocukların akademik gelişimlerinin yanı sıra sosyal gelişimlerini de destekleyen, çocukların 21. yy becerileri ile donatılmasına katkı sağlayan bir yapı üzerine temellenmiştir.

           Herhangi bir nedenle ilk okuma ve yazma sürecine dâhil olamamış ya da süreci başarılı şekilde tamamlayamamış öğrencilerin okuma ve yazma becerilerini; drama ve oyun temelli, sanatsal alanları öğretime uyarlayarak, toplumsal değerleri de içine alarak geliştirmeyi hedeflemektedir.

            Türkçe dersi öğretim programında belirtilen "Ses Esaslı Cümle Yöntemi "ne dayalı ilk okuma ve öğretimi esas alınmış, alternatif bir program geliştirilmemiştir.

            Ses Esaslı cümle yöntemine göre bir ses/harf öğretiminin; sesi hissetme, tanıma ve ayırt etme, harfi okuma ve yazma, heceler, kelimeler, metinler oluşturma, değerlendirme basamakları vardır. 17 öğretmenimiz bu basamakların her birini bir tiyatronun farklı sahneleri gibi kurgulamıştır.

            Okuyorum Yazıyorum programında harf/ses öğretimi sanatın, oyunun ve kültürel değerlerin gücüyle yenilikçi ve özgün olarak kurgulanmıştır.

            Öğretim sürecinin tamamında balon katlama, 3 boyutlu materyal tasarımı, şarkı besteleme, masal ve hikâye oluşturma, kodlama, vantrolog kukla gösterisi, oyun oluşturma, masa tiyatrosu, işaret dili vs. etkinlikler harf/ses öğretimine uyarlanarak öğrencilerin yayın süresince ekran başından ayrılamayacağı şekilde, eli, ilgili literatürün ışığında mevcut öğretim yöntem ve tekniklerden farklı olarak tasarlanmıştır.

 

 Tanıtım Videosu:

/meb_iys_dosyalar/2020_10/05120050_VID-20201005-WA0003.mp4

 

Canlı Yayın Bağlantısı:

https://youtu.be/_iVBkVZw4lk

KOCAHIDIR MAHALLESİ PAŞA ÇEŞME CAD. BLOK NO 6 İÇ KAPI NO1 - 288 214 10 74 288 214 20 21

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.