KIRKLARELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdür V. Cahit AKIN "8 Mart Dünya Kadınlar Günü" Kutlama Mesajı

 İl Milli Eğitim Müdür V. Cahit AKIN  "8 Mart Dünya Kadınlar Günü" Kutlama Mesajı 
 İl Milli Eğitim Müdür V. Cahit AKIN  "8 Mart Dünya Kadınlar Günü" Kutlama Mesajı

Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda 1977 yılında alınan bir kararla 8 Mart tarihinin "Dünya Kadınlar Günü " olarak kutlanması kararlaştırılmıştır. Kadın haklarının hatırlanması ve sorunların çözümlenmesi noktasında dünya çapında bir farkındalık oluşturan bugünün önemi büyüktür. 8 Mart tüm dünya kadınlarının eşitlik, güvenlik, özgürlük, daha iyi çalışma ve yaşam şartları elde etme yolunda verdikleri mücadelenin bir simgesidir.

Kadınların haklarına geçmişten bu yana önem vermiş olan ülkemizde son yıllarda kadın-erkek fırsat eşitliğinin pekiştirilmesi ve kadın haklarının geliştirilmesi konusunda atılan adımlar, ülkemizin uluslararası insan hakları standartlarına erişmesini sağlamakla kalmamış, özellikle son dönemde bölgemizdeki birçok ülkeye örnek teşkil edebilecek niteliklere sahip olmamıza imkân tanımıştır.

Kadın annedir, şefkattir, özverinin simgesidir. Kadınlar İnsanlığın devamı için “olmazsa olmaz”dır. Kadın her zaman gözün nuru, hayatın can damarıdır. Dinimiz İslam, kadına özellikle yer ayırmış ve Sevgili Peygamberimiz “Cennet, annelerin ayakları altındadır.” kutlu sözüyle, dinimizde kadına verilen değeri açık bir biçimde belirtmiştir. Annelerimiz cennetle birlikte anılır. Müminler için en güzel örnek Sevgili Peygamberimizdir. O, hanımlara karşı daima sevgi, saygı, hoşgörü ve anlayış göstermiştir.

Türk kadını, tarihimizin derinliklerinden günümüze kadar toplumsal hayatımızın, millet ve devlet yapımızın odağında yer almış, her devirde şefkat, merhamet ve fedakârlık timsali olmuştur. Kurtuluş Savaşı’nda kanını, canını, emeğini ve evladını memleketin kurtuluşuna ve bağımsızlığına adamıştır. Cumhuriyetin kuruluşu ile birlikte Türk kadını, önemli görevler üstlenmiştir. Geçen süre içinde eğitimden sağlığa, yargıdan iş dünyasına kadar her alanda üstlendiği görevleri başarıyla yerine getirerek, Büyük Türkiye´nin simgesi, milli birlik ve beraberliğimizin büyük teminatı olmuştur.

            Bu duygu ve düşüncelerle doğumdan ölüme kadar hayatın her anında varlıklarını hissettiren; sevgi, şefkat ve cesaret adına yüreğinde ne varsa topluma karşılıksız veren, tüm övgülere layık olan kadınlarımızın ‘’Dünya Kadınlar Günü’’nü kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım.

KOCAHIDIR MAHALLESİ PAŞA ÇEŞME CAD. BLOK NO 6 İÇ KAPI NO1 - 288 214 10 74 288 214 20 21

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.