KIRKLARELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Murat AŞIM’ın 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Yarıyıl Mesajı

18 Eylül 2017 tarihinde başlayan "2017-2018 eğitim-öğretim yılının 19 Ocak 2018 Cuma günü itibariyle 1. Döneminin sonuna geldik. İlimizde eğitim gören 49.694 öğrencimizin karne almasıyla öğretmen ve öğrencilerimiz için iki haftalık yarıyıl tatili başlayacaktır.
İl Milli Eğitim Müdürümüz  Murat AŞIM’ın  2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Yarıyıl Mesajı

18 Eylül 2017 tarihinde başlayan "2017-2018 eğitim-öğretim 1. yarıyılı, 19 Ocak 2018 Cuma günü itibariyle sona ermiş olup öğretmen ve öğrencilerimiz için iki haftalık yarıyıl tatili başlayacaktır.

 

Saygıdeğer Veliler,

Eğitimin bir geleneği haline gelen karneler, öğrencilerimizi yeni döneme motive edecek sembolik araçlar olarak kabul edilmelidir. Çünkü göz bebeğimiz çocuklarımızın yeteneklerini rakamlarla sınırlandırmak mümkün değildir. Her karne aslında bir aynadır. Fakat aynada yansıyan, sadece öğrenci değildir. Aynı zamanda velilerimiz ve öğretmenlerimiz de bu çerçevenin içindedir. Başarıyı nasıl sahipleniyorsak, başarısız gördüğümüz durumların sorumluluğunu üstlenmek erdemine de sahip olmalıyız. Çocuğumuzun başarısı elbette bütün velilerimiz için mutluluk ve gurur vesilesidir. Şüphesiz her veli çocuğunun başarılı olmasını ister. Çocuklarımızın karnelerini değerlendirirken karnenin çocuğunuzun okuldaki derslerde yaptığı çalışmaların notlarla ifade edildiği bir belge olduğunu ve hiçbir zaman çocuğunuzdan daha önemli olmadığını unutmayınız. Karneleri değerlendirirken, çocuklarımızı cesaretlendirmeli, özgüvenlerini yitirmelerine neden olacak kıyaslamalardan kaçınmalıyız. Esas olan çocuklarımızın mutluluğudur. Hem sizin hem de çocuğunuzun psikolojisinin bozulmasına asla izin vermeyiniz.

Sevgili Öğrenciler,

Bu tatili fırsata dönüştürmek elinizde. Elbette tatili en çok sizler hak ettiniz.  Gezmek, eğlenmek, en önemlisi dinlenmek hakkınız.  Hak ettiğiniz tatil döneminde; öncelikle dinlenmenizi, bol bol kitap okumanızı, sanatsal, kültürel, sportif ve bilimsel etkinliklere katılmanızı, film izleyerek, müze ve tarihi mekân gezileri ile toplumsal yardımlaşma ve dayanışmayı destekleyici faaliyetlerle kendinizi geliştirmenizi öneriyorum.

Başarıya ulaşmada sorumluluk duyma, planlı çalışma, ulaşılabilir hedeflere sahip olma ve kararlı olma son derece önemlidir. Hayatta başarı için önce inanmak, sonra da hedefe varana kadar yılmadan çalışmak gerekir.Eğitim sadece not demek değildir. Eğitim babaya, anneye, büyüğe saygıdır. Eğitim küçüğe, güçsüze gösterilen hoşgörü ve merhamettir. Eğitim mensubu olduğumuz şerefli milletimizin örf, anane, gelenek ve göreneklerini yaşatabilmektir. Eğitim vefadır. Şunu da belirtmek gerekir ki bir insan üç, beş rakamla ölçülemeyecek kadar değerlidir. Ancak alacağınız karneler sizin emeklerinize biçilmiş birer karşılıktır. İşte bu sayede kendinizi daha iyi değerlendirecek ve geleceğinizi daha güzel bir şekilde inşa edeceksiniz. Notlarınız ne olursa olsun hepiniz ayrı ayrı birer değersiniz.

  

Değerli Meslektaşlarım,

Eğitim ve öğretimde başarının sırrı, bilgiyi verenle alan (öğretmen-öğrenci) arasındaki sevgi, saygı, anlayış ve güvenin niteliğine bağlıdır. Hiç şüphesiz bunların gerçekleşmesi de zamanı verimli kullanma ve sağlıklı iletişimin kurulması ile mümkündür

Bugün sizlerin bilgi ve deneyimlerinden yararlanmayı sınıflarımızda bekleyen öğrencilerimiz, yarın ülkemizi daha iyi seviyelere çıkarabilmek için bayrağı hepimizden teslim alacaktır. Unutulmamalıdır ki eğitim, iyi yetişmiş eğitimcilerle yürür. Elimizdeki cevheri gerektiği gibi işlersek verdiğimiz emekler asla boşa gitmeyecektir. Sevgi dolu, sabırlı, hoşgörülü, yenilikleri takip edip, bilgilerini güncelleyen ve bu bilinçle hareket eden siz değerli meslektaşlarımın yetiştirdiği öğrenciler her birimizin gururu olacaktır.

“Bilgelik mesleği” olarak kabul gören bir mesleğin mensupları olarak öğrencilerinize hedef ve gaye aşılayarak, öz güven kazandırarak, onları takdir ve teşvik ederek, mesuliyet şuuruyla yeteneklerine göre yönlendirerek hayata hazırladığınız için siz değerli yönetici ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum.

 

Bu duygu ve düşüncelerle; sevgili öğrencilerimizi, değerli eğitim çalışanlarımızı ve fedakâr velilerimizi başarılı bir eğitim öğretim dönemi nedeniyle tebrik ediyor, sağlık, huzur ve başarı dileklerimle, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

 

                                                                                                                                           Murat AŞIM

                                                                                                                                    İl Milli Eğitim Müdürü

                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

                                                                                                                                                                                                                                                                                                  

KOCAHIDIR MAHALLESİ PAŞA ÇEŞME CAD. BLOK NO 6 İÇ KAPI NO1 - 288 214 10 74 288 214 20 21

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.