KIRKLARELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Murat AŞIM´ın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Murat AŞIM´ın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı

Esaret zincirlerinin kırıldığı, özgürlük ve bağımsızlık yolunun açıldığı, milletin egemenliğine dayalı yeni bir devletin yolunu açan, Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin temellerinin atıldığı Türkiye Büyük Millet Meclisi´nin açılışının 97. Yıldönümü hepimize kutlu olsun.

 

Sevgili öğrenciler, her biriniz, bu vatanın en kıymetli varlıkları ve paha biçilmez değerlerisiniz. Gerçekleştireceğiniz büyük hedefler, en az sizler kadar, diğer insanların da hayatlarını güzelleştirecek, onlara huzur getirecektir.

 

Evrensel değerleri benimseyen ve özümseyen, bilgiye önem veren ve bilgi üreten, insana ve düşünceye saygı gösteren, ülke içindeki ve dünyadaki diğer olaylara karşı duyarlılık gösteren, hoşgörü, sevgi ve merhamet dolu bireyler, yalnızca kendi ülkesinin değil,  bütün dünyanın zenginliğidir.

 

Güzel yüreklerinizdeki ışık, bütün insanlığı aydınlatacaktır. Sizler de bu bilince sahip olmalısınız. Bizlerin sizlerden en önemli beklentisi, Ülkemizi dünyanın en güçlü ülkelerinden biri yapmak için durmadan, dinlenmeden çalışmanızdır. Hızla değişen bu dünyada ülkemizin adını bilimde, fende, teknolojide, sanayide ve en önemlisi eğitimde altın harflerle yazdırmanızdır


23 Nisan gibi milli bayramlarımızın önemli bir anlamı daha vardır: Bu bayramlar, birlik ve beraberliğimizi pekiştirdiğimiz, millet olarak tasada ve kıvançta bir olduğumuz günlerdir. Bu günde bizlere bu cennet vatanı, canları ve kanları pahasına emanet eden atalarımızın emanetlerini daha iyi koruyarak ve geliştirerek, yarınlara taşımalıyız..

 

Gazi Mustafa Kemal: “Çocuk, vatan gibi sevilmeli, milletin hakkını korur gibi korunmalı” der. Bu duygu ve düşünceyle Gazi Mustafa Kemal bu günü tüm dünya çocuklarına Bayram olarak armağan etmiştir. Dünya çocuklarının her yıl kutladığı ilk ve tek bayram günüdür.  

 

İşte tüm çocukları kucaklayan bu bayram da çocuklarımız, dünya çocuklarıyla yarınların, kardeşlik, sevgi ve dostluk dünyasını oluşturacak köprüleri inşa etmektedirler. Dünyanın şu anda içinde bulunduğu ortam, çocukların masumiyetlerine ve hoşgörülerine, dünde yaşanan küskünlükleri unutup bugün omuz omuza vererek kardeş olma ihtiyacını gözler önüne sermektedir.

 

Ümit Tomurcuklarımız Sevgili Öğrenciler;

 

Unutmayın! Bugün bizlerin bulunduğu bu makam ve mevkilerde gelecekte sizler yer alacaksınız. Bugün burada coşkunuzu paylaşan büyükleriniz sizden araştıran, düşünen, üreten, ahlaki ve insani değerlere sahip insanlar olarak yetişmenizi beklemektedirler. Sizlerde bu bilince sahip olmalısınız.

Şimdiden sorumluluklarınızı yerine getirip geleceğe iyi hazırlanırsanız aydınlık yarınlar sizlerin olacaktır. Yüzünüz her zaman geleceğe, değişime, yeniliğe doğru olsun. Ama attığınız her adımda, bugün gönderlerinde ay yıldızlı bayrağımızın dalgalandığı, minarelerinde ezanların okunduğu, milli egemenliğin hâkim olduğu özgür bir Türkiye’de başı dik, gönül birliği ve dayanışma içerisinde yaşıyorsak, bunu kanlarını ve canlarını bu ülke için gözünü kırpmadan feda eden atalarımıza borçlu olduğumuzu unutmayın. Onları hayırla ve minnet duygularıyla, rahmetle yâd etmemiz bize bir görev olmalı, bize emanet edilen bu cennet vatanı “muasır medeniyet” seviyesine çıkarmak en büyük idealimiz olmalıdır. 

Çocuklarımızın hayallerini gerçekleştirmesi, hedeflerine ulaşması, ülkesine ve insanlığa faydalı olması her türlü değerin üzerindedir. Bu doğrultuda en temel önceliğimiz; eğitimin her kademesinde çocuklarımızın ve gençlerimizin araştıran, sorgulayan, üreten, demokrasiye ve ülkesine bağlı, kendine güvenen, vatan sevgisi yüksek bireyler olarak yetişmesini sağlamaktır.

 

Sizlerden de çok çalışarak, çok okuyarak kendinizi her bakımdan geliştirmenizi bekliyoruz. Her birinizin insani ve ahlâkî değerlerle donanmış, insan haklarına saygılı, yaşam boyu öğrenme felsefesini benimsemiş, yeniliğe ve değişime açık bireyler olmanız için başta anne ve babalarınız olmak üzere, öğretmenleriniz ve yöneticilerimizle birlikte her türlü fedakârlığa hazırız.

 

Konuşmamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şu veciz sözüyle bitirmek istiyorum:

 “Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler, hepiniz, geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız! Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz.”

 Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ü, İstiklal Savaşımızın bütün kahramanlarını ve bu vatan için canını feda eden bütün şehitlerimizi minnet ve şükranla anıyor;çocuklarımızın ve milletimizin Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı´nı en içten dileklerimle kutluyor, tüm çocuklarımıza sevgilerimi sunuyorum. 

 

 

 

 

 

 

Kocahıdır Mh. Paşaçeşme Cd. No1 Merkez/Kırklareli - 288 214 10 74 288 214 20 21

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.