KIRKLARELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Murat Aşım Çankaya Köşkünde Verilen İftar Yemeğine Katıldı

Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, Millî Eğitim Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz ile birlikte 81 ilden gelen öğretmenlerle 19 Haziran 2016 Pazar günü iftarda bir araya geldi.   
İl Milli Eğitim Müdürümüz Murat Aşım Çankaya Köşkünde Verilen İftar Yemeğine Katıldı

    Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, Millî Eğitim Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz ile birlikte 81 ilden gelen öğretmenlerle 19 Haziran 2016 Pazar günü iftarda bir araya geldi.

      Çankaya Köşkü´nde verilen iftar yemeğine ilimizi temsilen İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Murat Aşım,  Merkez Tevfik Fikret Yatılı Bölge Ortaokulu Müdür Yardımcısı Erkan Kanaatlı ve Müzik öğretmeni Gamze Pekkan katıldı.

    Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım,  iftar yemeğinde  yaptığı konuşmada, demokrasi, hak ve özgürlükler, ayrımcılıkla mücadele gibi konulara ders kitaplarında önem verdiklerini ifade etti. Son 14 yılda eğitimin fiziki şartlarının çok geliştirildiğini belirten Sayın Başbakanımız, 250 binden fazla yeni dersliğin yapıldığını, derslik başına düşen öğretmen sayısının artırıldığını belirttii.Bugün öğretmen sayısının 1 milyon civarında olduğunu vurgulayan Sayın Başbakanımız, "Allaha şükür, bizim zamanımızdaki 100 kişilik, 80 kişilik sınıflar ve ikili öğretim sistemi gittikçe azaldı. Birçok Anadolu şehrinde derslikler ortalama 30 öğrencinin altına düştü. Bunlar yeterli değil. Biraz daha müfredata, içeriye daha fazla önem vermemiz gerekiyor. Öğrencilerimizin ezberden ziyade, geleceğe yönelik ilgilerini ve kabiliyetlerini ön plana çıkaracak çalışmaları bundan  çok fazla önemsiyoruz. Millî Eğitim Bakanlığımız bu konuda bugüne kadar elde edilen tecrübeyi bundan sonraki uygulamalarla hayata geçirecektir." dedi.

       Öğretmenliğin sadece eğitim almakla olmayacağını, bu mesleğin özünde insan yönetme sanatının bulunduğunu dile getiren Sayın Başbakanımız, geçmişte öğrencilerin liseden mezun oluncaya kadar geleceklerini hesap edemediğini şimdi ise öğrencilerin ortaokula gelmeden mesleklerine ilişkin kararlarını verdiğini belirtti. Bu değişikliği "özgüven" olarak nitelendiren Başbakanımız, bunun öğretmenler tarafından sağlandığını vurguladı. Türkiye´nin çok kritik günlerden geçtiğini ifade eden Başbakanımız, "Bu kritik günlerde genç kuşaklarımıza, yavrularımıza yapacağımız her telkin, yatırım ülkemizin geleceğine yapılan yatırımdır" diye konuştu.

       Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, eğitimin öğretmen, öğrenci, veli ve müfredat olmak üzere dört unsurunun olduğunu belirterek, bu unsurların tamamı bir arada olmadığında eğitimde mükemmeliyetin olmayacağını, eğitimin bir ayağının eksik kalacağını bildirdi. “ Okullaşma oranımız neredeyse yüzde 100´e ulaştı. Türkiye zenginleştikçe eğitimle ilgili sorunlarımız da gittikçe azalıyor. Yüzyıllardır konuşulan beyin göçü artık geriye dönmeye başlamış, batının en kaliteli öğretim elemanları bizim üniversitelerimize gelmeye başlamıştır." dedi.

     Eğitimde altyapı konusunda güzel mesafelerin alındığını belirten Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, yurt genelinde ilkokuldan üniversiteye yaklaşık 25 milyon gencin eğitim gördüğünü, bir milyona yakın öğretmenin, 200 bine yakın akademisyenin onları geleceğe hazırladığını aktardı. Çocukları modern çağın ihtiyaçlarını dikkate alarak eğitmenin, donatmanın önemine değindi.

       Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, fiziki şartların iyileştirilmesinin şart olduğunu belirterek, eğitimde asıl meselenin dönüp dolaşıp insana, müfredata geldiğine dikkati çekti. "Biz fiziki şartları ne kadar iyileştirirsek iyileştirelim eğitim kalitesini tayin edecek olan siz öğretmenlersiniz" diyen Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım,  gençlerin kullandığı teknolojik ürünlerin bazen onları toplumdan uzaklaştırdığını, yalnızlaştırdığını, onları sanal dünyalara götürdüğünü söyledi. Teknolojik erişim araçlarının gençlerin yetişmesinde bazen olumsuz etki de yapabildiğini ifade eden Başbakanımız, bu konuda öğretmenlerden dikkatli olmalarını istedi. Sınıftaki her çocuğun özel dünyasına eğilmelerini, onları birey olarak tanımalarını öğretmenlerden istirham eden Başbakanımız Binali Yıldırım, şunları kaydetti: "Farklılıklarımızın zenginlik olduğunu, tek tip insan yetiştiren eğitim sisteminden dolayı başımızın ne kadar ağrıdığını hepiniz biliyorsunuz. Milletçe bunun problemleriyle bugün bile uğraşmaya devam ediyoruz. Çocuklarımızın farklılıklarını lütfen müsamaha, empatiyle karşılayalım. Onların her bir farklılığı Türkiye´nin yeni bir zenginliğidir. Bu noktada sizlerin emeği, gayreti hayati öneme sahiptir. Öğretmenlikte asıl olan sizin rehberliğinizdir. Sizlerden özellikle bekliyoruz ki eğitim dilinizin merkezinde mutlaka ve mutlaka sevgi olsun. Irkçılığın, etnik düşüncenin her türlüsünü peşinen reddeden, insanın saygınlığına ihtimam gösteren nesillerin sevgi diliyle yetiştirileceğine, bunun sizler tarafından başarılacağına yürekten inanıyorum." dedi.

       81 İlden gelen yaklaşık 300 öğretmenle bir araya gelen Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, iftar öncesi masaları tek tek gezerek öğretmenlerle tokalaştı, kısa süreli sohbet etti.

 

 

Kocahıdır Mh. Paşaçeşme Cd. No1 Merkez/Kırklareli - 288 214 10 74 288 214 20 21

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.