KIRKLARELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdür V. Cahit AKIN´ın 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferinin 104. Yıl Dönümü Mesajı

İl Milli Eğitim Müdür V. Cahit AKIN 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferinin 104. Yıl Dönümü Mesajı yayımladı.
İl Milli Eğitim Müdür V. Cahit AKIN´ın 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferinin 104. Yıl Dönümü Mesajı

           Tarihimizin en şerefli destanlarından biri de bundan 104 yıl önce Çanakkale’de yazılmıştır. Türk ve dünya tarihine damga vurmuş en önemli olaylar arasında yer alan 18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi, bir milletin birlik ve beraberlik içinde verdiği şanlı mücadelenin unutulmaz hatırası olmak bakımından insanlık tarihinde eşine az rastlanır bir kahramanlık destanıdır.

 

            Türk Milleti birlik ve beraberliği ile birçok zorluğun üstesinden gelmiş, hiçbir zaman esaret altına girmemiş ve her zaman tarihe yön veren parlak zaferlere imza atmıştır. “Çanakkale Geçilmez” dedirten  kahramanlarımız, milletimizin gücünü tüm dünyaya bir kez daha duyurmuş, vatana sahip çıkma özgür yaşama kararlılığımız güçlü biçimde ortaya konulmuştur. 

           Çanakkale Zaferi;  güç dengelerinin tamamen değiştiği, olayların akışı üzerinde Türk Milletinin belirleyici bir rol oynadığı ve Kurtuluş Savaşımızın ilk meşalesinin tutuşturulduğu, yüce Türk Milletinin Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kahramanlık ve fedakârlıklarının doruk noktasına ulaştığı bir mücadele olmuştur.

          Birinci Dünya Savaşı"nı galip bitirmek isteyen ve gemileriyle Çanakkale Boğazını geçip İstanbul’u almak isteyen düşman kuvvetlerine karşı kahraman ordumuz, Çanakkale Boğazı’nda aylar boyunca devam eden bir dizi deniz ve kara savaşı yapmıştır. 300.000 askerimizin şehit olduğu bu savaşlarda, düşman donanmalarına çok ağır kayıplar verdirilerek geri çekilmeleri sağlanmıştır.

          Çanakkale geçmiş tarihimizin en acı ve hüzünlü zaferidir. Yoksulluk içinde can çekişen bir milletin dönemin en güçlü devletlerine ve silahlarına tek vücut halinde direnişinin gerçek bir destanıdır. Böylesi bir günde cephanesi biten askerlerine karşı Mustafa Kemal Atatürk “Süngü tak!” emrini vererek, yıllarca Türk milletinin hafızasından silinmeyecek olan “Ben size taarruz emretmiyorum. Ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimize başka kuvvetler ve başka komutanlar geçebilir.” sözlerini söyleyen  Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’tür.

          Aziz şehitlerimiz yattıkları yerlerde şunu hissetmelidirler ki temiz kanlarıyla suladıkları kutsal vatan toprakları, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk Gençliği ve Türk milleti tarafından en kutsal emanet olarak müdafaa ve muhafaza edilecektir. Bu duygularla, bizlere bu büyük zaferin gururunu armağan eden, başta  Başkomutan  Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere, bu mücadeleye iştirak eden büyük Türk ordusunun kahraman askerlerini, onu her şeyiyle destekleyen aziz Türk Milletini ve vatanları uğruna hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve şükranla anıyorum.

Kocahıdır Mh. Paşaçeşme Cd. No1 Merkez/Kırklareli - 288 214 10 74 288 214 20 21

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.